W labie wywołujemy zdjęcia o przeróżnej tematyce, ale zdecydowaną większość stanowią zdjęcia dzieci. W tym artykule dowiecie się o kilku prostych trikach, które sprawią, że zdjęcia waszych pociech będą wyglądać lepiej.

1. Perspektywa ma znaczenie.

Najczęstszym błędem przy fotografowaniu dzieci jest robienie zdjęć z perspektywy rodzica. Dużo lepsze rezultaty uzyskamy, fotografując z wysokości oczu dziecka. Wystarczy usiąść lub przyklęknąć.

Perspektywa to podstawa w fotografii portretowej. Fot. Jared Sluyter.

2. Wyłącz lampę błyskową.

Lampa błyskowa, szczególnie ta wbudowana w aparatach daje nieprzyjemne płaskie światło. Jego barwa jest zimna, przez co skóra nabiera nienaturalny odcień. Ponadto flesz lampy błyskowej może rozproszyć uwagę dziecka. Wyłącz flesz i rób zdjęcia, gdy jest dużo naturalnego światła.

3. Wybierz najlepszą porę.

W fotografii istnieje termin “złotej godziny”. Występuje godzinę po wschodzie słońca i godzinę przed jego zachodem. Światło słoneczne jest wtedy ciepłe a kąt, pod którym świeci, tworzy przyjemne cienie. Wieczorem dzieci są zazwyczaj zmęczone, dlatego lepiej jest fotografować je rano.

Światło jest najlepsze gdy słońce wisi nisko nad horyzontem Fot. Mi Pham.

4. Miej aparat zawsze pod ręką.

Pozowane zdjęcia są świetną pamiątką, ale największą wartość mają “prawdziwe” fotografie, które dokumentują wspólnie spędzone chwile. Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Nawet jeśli jest to tylko smartfon.

5. Fotografuj malucha w miejscach, w których czuje się najlepiej.

Jeżeli chcesz samodzielnie zrobić pozowaną sesję, wybierz miejsce, w którym jest dużo naturalnego światła i przygotuj je tak, aby dziecko czuło się w nim swobodnie (możesz np. rozstawić zabawki). Jednocześnie pamiętaj, aby usunąć z kadru wszystkie niepotrzebne rzeczy.

6. Nie przesadzaj ze stylizacją.

Wybierając strój, staraj się nie przesadzać. Najlepsza stylizacja to taka, która nie będzie odwracała uwagi od małego modela. Pamiętaj, w prostocie siła:)

7. Pozwól dziecku na zabawę.

W fotografii portretowej bardzo ważne jest, aby model czuł się swobodnie przed obiektywem. Pozwól dziecku na zabawę, nie musztruj go i nie ustawiaj na siłę. Zobaczysz, że będziesz mieć wiele okazji do stworzenia pięknych i naturalnych zdjęć. Potraktuj zadanie jako dobrą okazję do zabawy.

Portretowanie może być również świetną zabawą dla modela. Fot. Senjuti Kundu.

8. Wywołuj zdjęcia!

Nawet najlepsze nośniki pamięci mają ograniczoną trwałość. Nie pozwól, aby twoje zdjęcia przepadły wraz z zepsutymi dyskami. Wywołanie ich to najlepsza metoda, by zachować je na lata, a przeglądanie odbitek to świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu.

Fotografia w nagłówku: Shuto Araki.